Honorat - 2013-05-30 21:21:30

Instytut Prymasa Wyszyńskiego do 2005 roku nosił nazwę Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła; początkowo był nazywany Ósemką.


Tę wspólnotę życia konsekrowanego w świecie tworzą kobiety, które oddają swoje życie Chrystusowi na drodze rad ewangelicznych. Na wzór Maryi i z Jej pomocą pragną służyć swoim życiem Kościołowi i drugiemu człowiekowi. Szczególnym programem ich życia jest Osiem Błogosławieństw (Mt 5, 3-10). Założycielką Instytutu jest Maria Okońska, a współzałożycielem i duchowym ojcem Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski. Instytut powstał w 1942 r., prawa papieskie uzyskał w 1998 r.


Członkinie Instytutu żyją w świecie; mieszkają indywidualnie i w domach wspólnych, pracują w instytucjach kościelnych i świeckich. Instytut prowadzi też swoje dzieła. Szczególnym miejscem ich posługi i pielgrzymowania jest Jasna Góra.


www.instytut-wyszynskiego.pl/index.php/pl/

Berberys - 2013-06-01 17:05:17

Honorat, co rozumiesz przez instytuty życia konsekrowanego?
Myślę, że pewno niedobrze nazwałeś wątek.
Na przykład każde zgromadzenie zakonne jest przecież instytutem życia konsekrowanego. Chcesz, żeby tu pisać np. o wszystkich zakonach i o wszystkich instytutach świeckich?

Jeśli miałeś na myśli instytuty świeckie życia konsekrowanego, to trzeba poprawić tytuł wątku. Nie opuszczać słowa "świecki".
Ale może chodzi Ci o jeszcze coś innego :) Liczę na wyjaśnienie.  Pozdrawiam.

Honorat - 2013-06-01 21:07:48

dokładnie chodziło mi o świeckie instytuty, ale z mojego "zabiegania" ( :) ) tego nie napisałem, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do administracji/moderacji o zmienienie tytułu wątku na "Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego"

Z góry dziękuję Ci Berbeys za zwrócenie uwagi oraz Moderatorce, że zmieniła tytuł :)

Rita - 2014-02-22 20:46:15

Jestem ciekawa, jak wygląda kwestia powołań w instytutach świeckich... (czy w internecie można gdzieś znaleźć ,,statystyki"?)
Wydaje mi się, że współczesny świat bardzo potrzebuje ludzi żyjących Ewangelią i prowadzących normalne życie. Instytuty świeckie są dowodem na to, że da się pogodzić szarą codzienność, w której nie brak problemów, z prowadzeniem głębszego życia duchowego.

kamień - 2014-02-23 17:14:07

Mnie też interesuje ten temat, a właściwie można powiedzieć, że forma takiego życia. Czy zna ktoś osobę z takiego instytutu żeby można było pogadać???

weraikon - 2014-02-23 22:07:01

Rita napisał:

Jestem ciekawa, jak wygląda kwestia powołań w instytutach świeckich... (czy w internecie można gdzieś znaleźć ,,statystyki"?)
Wydaje mi się, że współczesny świat bardzo potrzebuje ludzi żyjących Ewangelią i prowadzących normalne życie. Instytuty świeckie są dowodem na to, że da się pogodzić szarą codzienność, w której nie brak problemów, z prowadzeniem głębszego życia duchowego.

Tak, podawałam juz taki wątek i "idąc po nitce do kłębka" znaleźć można także statystyki

kamień napisał:

Mnie też interesuje ten temat, a właściwie można powiedzieć, że forma takiego życia. Czy zna ktoś osobę z takiego instytutu żeby można było pogadać???

u mnie we wspólnocie są takie osoby.


nie piszemy posta pod postem

Berberys - 2014-02-25 14:29:32

Statystyki na temat instytutów, przynajmniej niektóre, można znaleźć w Internecie.  Dotyczą one liczebności wspólnot. W tej chwili nie wiem, gdzie znaleźć statystyki powołań, nie jestem pewna, że są publikowane. 
Tu kopiuję dane z 2012 r., czyli te, które opublikowano w zw. ze światowym kongresem instytutów świeckich, który odbył się w Asyżu:

"Choć świeccy konsekrowani obecni są na wszystkich kontynentach, to najwięcej, baż 74 instytuty świeckie powstały we Włoszech, 23 – w Hiszpanii, 22 – we Francji, 13 – w Niemczech. Również w Polsce powstało 13 instytutów świeckich. Pozostałe obecne w naszym kraju są pochodzenia zagranicznego.

Ogólna liczba świeckich konsekrowanych to 32 tys. 353 osoby, w tym 28 tys. 580 kobiet, 569 mężczyzn oraz 3 tys. 987 kapłanów, którzy składając śluby w instytucie kapłańskim nadal pozostają inkardynowani do diecezji, do której przynależą od święceń (w odróżnieniu od kapłanów zakonnych, którzy są inkardynowani do zakonu). Ponadto 1 tys. 216 osób należy do instytutów świeckich, które mają zarówno gałąź żeńską, jak i męską.

Spośród 214 instytutów, 210 z nich zatwierdziła Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego a 4 – Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich. 73 uzyskały zatwierdzenie na prawie papieskim (czyli podlegają papieżowi) a 137 zostały zatwierdzone na prawie diecezjalnym (czyli podlegają biskupowi diecezjalnemu najczęściej macierzystej diecezji, gdzie instytut powstał).

W sumie 180 to instytuty żeńskie, 8 – męskich, 10 - kapłańskich oraz 8 posiadających różne gałęzie. Najwięcej młodych osób – w formacji oraz w trakcie ślubów czasowych - mają instytuty męskie – 20,87 proc. i kapłańskie – 18,75 proc., a w instytutach żeńskich – najmłodsze pokolenie stanowi 6,67 proc. ogólnej liczby członkiń.

Większość instytutów świeckich zrzesza od 20 do 200 osób, ale jest też 21 instytutów o liczbie członków od 200 do 500. Do najliczniejszych należą te instytuty, które mają powyżej 500 członków (6), oraz powyżej 1 tys. członków (4). Dwa najliczniejsze skupiają każdy ponad 2 tys. świeckich konsekrowanych".
http://ekai.pl/wydarzenia/x56911/najnow … swieckich/

W Polsce jest ok. 1200 członków instytutów świeckich. Do Krajowej Konferencji Instytutów Swieckich należy 36 wspólnot.

Jeśli zaś chodzi o kontakty, to służę, są i e-maile, i telefony, podaję wybrane  z konkretnej wspólnoty - Instytutu Swieckiego Chrystusa Króla:
Agnieszka 53 559 2697   
klara.anna@interia.pl    tel. 795 330 507   (to chyba najbliżej dla Ciebie, Kamień)
Joanna  666 237 228
hannaturno@wp.pl    (z tą osobą można pogadać też na Barce)

można też zwrócić się do księdza, myślę, że pokieruje dalej:
np. ks. Tomasz Rusiecki  (Kielce)
tel. 41 344  96 07; kom.  602 297 336
e-mail: rusiecki.tomasz@gmail.com

blondi30 - 2015-01-29 19:41:41

Polecam dobrą książkę na temat instytutów świeckich...  Książka pt "Kościół pierwszego kontaktu" Anny Wolskiej 8 rozmów o instytutach świeckich...
Polecam stronę internetową: https://kosciolpierwszegokontaktu.wordpress.com/
Pozdrawiam...

angellino@wp.pl - 2015-02-04 14:56:59

ODDAJ SERCE W DOBRE RĘCE, czyli rekolekcje dla dziewcząt o wielkich pragnieniach -
Maryja, Matką poszukujących drogiWyjątkowe rekolekcje w wyjątkowym, bo w „walentynkowym” czasie  dla wyjątkowych ludziNa te swoiste „Walentynki z Jezusem” zapraszamy dziewczyny/kobiety, które poszukują swojej życiowej drogi i mają odwagę wyruszyć w te poszukiwania z Matką Bożą, by jak Ona odpowiedzieć z entuzjazmem na Boże wezwanie i przeżyć swoje życie z pasją, radością i w przyjaźni z Duchem Świętym.Nie ważne czy masz lat 25, 30 czy 35, ale jeśli ciągle rozeznajesz powołanie, ale już nie odnajdujesz się na rekolekcjach powołaniowych –

- to jest TO ZAPROSZENIE DLA CIEBIE.Będziemy przyglądać się Maryi w scenie Nawiedzenia, która  „W TYM CZASIE wybrała się i poszła Z POŚPIECHEM…”. Niech te słowa będą już dziś zachętą, by wygospodarować „TEN CZAS” dla Boga i samej siebie i „WYBRAĆ SIĘ” - by wsłuchać się w to, do czego zapraszam mnie Pan dziś.Nieocenioną pomocą w naszej wędrówce będzie możliwość rozmowy z niezwykle doświadczonym kapłanem w kierownictwie duchowym: ks. Markiem Chrzanowskim FDP wieloletnim ojcem duchownym w Oriońskim Wyższym Seminarium Duchownym, cenionym rekolekcjonistą, spowiednikiem (www.ksmarek.pl).

A dla głodnych Miłości i pragnących odpocząć przy Panu nie zabraknie chwil wytchnienia przed Najświętszym Sakramentem, by nasycać swoje serce Obecnością Tego, który jest samą Miłością. Rekolekcje odbędą się w dniach 13-15 luty, w Złoczewie, w kamedulskiej pustelni św. Romualda, która słynie z niezwykłej gościnności: ul. Sieradzka 3: http://www.kamedulki.eu/xhtml/onas/sios … oscinnosc/

Organizatorzy: Orioński Instytut Świecki http://www.cdo.donorione.org

Szczegółowe informacje uzyskasz, dzwoniąc pod numer: 691 323 010 lub pisząc na adres: dorota@maryjni.pl . Prosimy o zgłoszenia do 8 lutego 2015 roku.

Może nie warto odkładać tego zaproszenia na „bliżej nieokreśloną przyszłość”, ale jak Maryja wyruszyć „z pośpiechem” i wraz Duchem Świętym odkryć swoją drogą.

„W TYM CZASIE” czekamy na Ciebie!

Małgorzata - 2015-02-16 06:01:11

Chcę się przywitać w tym temacie i przedstawić Świecki Instytut Caritas Christi. Jesteśmy prawie na całym świecie, na ostatnim spotkaniu wspólnotowym, z którego wczoraj wróciłam, był odczytany list naszej przełożonej, z prośbą o modlitwę za nowe członkinie w Dubaju. W Polsce Instytut CC spotyka się co miesiąc ( sobota i niedziela) w Krakowie i w Lublinie na zajęciach formacyjnych, mamy rekolekcje wspólnotowe najczęściej w lipcu- 8 dni. Link do naszej strony:
http://www.ccworldinfo.org/polski.htm

mnichDariusz - 2016-05-05 08:43:26

witam
poszukuję jakiś informacji dotyczących świeckich Instytutów Życia konsekrowanego
dla mężczyzn.
Gdyby ktoś z was mógł się podzielić jakie instytuty są w Polsce byłbym wdzięczny.
Wróciłem z Francji niedawno, więc nie jestem zorientowany.
dzięki serdeczne za pomoc.
z modlitwą
+Dariusz

Berberys - 2016-05-05 14:19:58

Proponuję kontakt z z męskim Instytutem Chrystusa Króla (Cristo Re), powstałym we Włoszech, a funkcjonującym także w Polsce. Na razie podam:
adres strony włoskiej (ale są wejścia w innych językach): http://www.istitutosecolarecristore.org/  ,
polskiego bloga o założycielu i nie tylko: http://glazzati.blogspot.com/,
link do pewnych artykułów: http://kosciol.wiara.pl/doc/2363535.Dla … ni-tacy-sa
http://elblag.gosc.pl/doc/2809260.Trzy- … Krzysztofa
adres mailowy (i podstawowe info)dostępny na stronie polskiego - żeńskiego - w pewnym sensie siostrzanego Instytutu Chrystusa Króla:
"Na terenie Polski  działa również
Instytut Świecki Chrystusa Króla
(ISTITUTO SECOLARE CRISTO RE)
Jest Instytutem męskim na prawie papieskim.
Jest w Kościele wspólnotą ludzi świeckich
wezwanych przez Ducha Świętego, aby konsekrować się w Bogu
poprzez śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
e - mail:   cristore@o2.pl  "

Gdyby ten mail nie zadziałał, to proszę dać tu znać. Mam kontakt prywatny, spróbuję możliwie najsprawniej pomóc.

mnichDariusz - 2016-05-05 14:55:04

dziękuję za pomoc, zapewne skorzystam
z modlitwą
+Dariusz

Foreigner bank loan kołdra amz