http://www.kapucynki.com/

Zgromadzenie Zakonne Sióstr Kapucynek Tercjarek od św. Rodziny
Nasz sposób życia polega na naśladowaniu Jezusa Chrystusa: + poprzez przyjmowanie postawy św. Franciszka z Asyżu +poprzez wzorowanie się na Świętej Rodzinie, zwłaszcza na jej duchu modlitwy, jej życiu rodzinnym i otwarciu na Wolę Bożą + poprzez naśladowanie postawy naszego Założyciela, Ojca Luisa Amigó
Mając za wzór Dobrego Pasterza, działamy i pracujemy w różnych dziedzinach życia społecznego, a w szczególności:
* wśród bezdomnych * wśród rodzin * w ośrodkach wychowawczych * wśród chorych * wśród osób starszych * w szkołach * na misjach * w parafiach.
Założyciel:

Luis Amigó urodził się w Masamagrell w Walencji /Hiszpania/ w 1854r. Od dzieciństwa był otwarty na wolę Bożą i innych ludzi. Przez cały czas aktywnie pracował nad sobą. Starając się służyć Bogu poprzez służbę swoim braciom i pragnąc we wszystkim podobać się Bogu, wstąpił najpierw do Zgromadzenia św. Filipa Neri, następnie do Szkoły Chrystusa i wreszcie do Trzeciego Zakonu św. Franciszka dla świeckich.
Osiągnąwszy pełnoletność, pragnął wstąpić do klasztoru kartuzów, ale dzięki mądrym radom swojego kierownika duchowego wybrał Braci Mniejszych Kapucynów. Pierwsze śluby złożył w dniu 12 kwietnia 1875 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał w Montehano - Santander 29 marca 1879 roku.
Odtąd całym sercem poświęca się głoszeniu kazań i organizacji Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego dla świeckich. Potrafi mówić z entuzjazmem, przyczyniając się do licznych nawróceń. Jego homilie gromadzą tysiące osób. Swoją uwagę, troskę i całą energię już od najmłodszych lat poświęca więźniom i młodzieży z marginesu społecznego.
Luis Amigó jest bez reszty zakochany w duchowości franciszkańskiej oraz w mocy Bożego miłosierdzia. Uczynił je trzonem własnej duchowości i fundamentem dwóch Zgromadzeń: Sióstr Kapucynek Tercjarek od św. Rodziny i Braci Kapucynów Tercjarzy od Matki Bolesnej - owoców jego apostolatu realizowanego między tercjarzami świeckimi.
Od młodości wykazywał predyspozycje do pełnienia odpowiedzialnych funkcji, najpierw w zakonie (był wicemagistrem nowicjatu, przełożonym klasztoru, definitorem i prowincjałem), później, od 9 czerwca 1907 roku, slużył Kościołowi jako biskup w diecezjach Solsona i Segorbe. Jego praca duszpasterska charakteryzowała się duchem oddania i służby, zgodnie z jego biskupim mottem: ŻYCIE MOJE ODDAJĘ ZA MOJE OWCE.
Zmarł w wieku 80 lat w domu macierzystym Kapucynów Tercjarzy w Godella (koło Walencji) 1 października 1934 roku. Jego ciało zostało pochowane w rodzinnej wiosce Masamagrell, dokąd odtąd nieustannie pielgrzymują jego naśladowcy i osoby zafascynowane dziełem amigoniańskim.
LUIS AMIGÓ żył głęboko zjednoczony z Panem, dzięki łasce i modlitwie, które były jego pokarmem. Rozważając heroiczność jego cnót, jeden z teologów powiedział o nim: "Mamy przed sobą giganta życia duchowego, wzór i przykład dla zakonników, kapłanów, biskupów i założycieli".
Uwiedziony przez miłość Bożą, powołany został do okazywania miłości wśród młodzieży z marginesu społecznego. W społeczeństwie nieświadomym wagi problemów dotyczących tej młodzieży, zauważał je i dzięki swojej intuicji proponował konkretne rozwiązania. Potrafił harmonijnie łączyć prostotę i siłę, roztropność i odwagę. Jego charyzmat i misja są zakorzenione w Kościele i nigdy nie stracą na aktualności.
Jego ziemskie życie zgasło, lecz jego duch żyje w RODZIN1E AMIGONIAŃSKIEJ, wezwanej przez Boga do pomocy braciom najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym.
Odszukiwać zagubioną owcę i na nowo włączać ją do trzody Dobrego Pasterza – tak rozumiał swoją zasadniczą misję biskup LUIS AMIGÓ, zgodnie ze swoim życiowym mottem: "ODDAJĘ MOJE ŻYCIE ZA MOJE OWCE". To właśnie przekazał swoim córkom i synom w testamencie.
Historia:
Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Tercjarek od św. Rodziny, zostało założone przez Luisa Amigó, będąc owocem jego apostolskiej pracy z III Zakonem Franciszkańskim. Powodem stworzenia Zgromadzenia było pragnienie świętości i poświęcenia się Bogu, zrodzone u kilku młodych dziewcząt należących do III Zakonu. Wierząc, że jest to wola Boża, Luis Amigó, chcąc pomóc im w realizacji ich pragnienia, napisał konstytucje, które oparł na duchowości franciszkańskiej…
Ale zacznijmy od początku:
Parę lat wcześniej, przy sanktuarium w Montiel zgromadziła się grupa młodych dziewcząt, pragnących prowadzić jednocześnie życie kontemplacyjne i apostolskie, oparte na duchowości kapucyńskiej. Pragnęły również podjąć misje w Afryce. Nigdy jednak nie dążyły do stworzenia zgromadzenia, ponieważ w owych czasach sytuacja polityczna temu nie sprzyjała, zniesione zostały zakony i zgromadzenia zakonne. Zakaz ten został po latach odwołany.
W czasie, gdy Luis Amigó pisał konstytucje dla grupy pochodzącej z III Zakonu Franciszkańskiego, trzy siostry z sanktuarium w Montiel przyszły do niego prosząc o włączenie ich do nowo zakładanego Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Tercjarek od Świętej Rodziny. Tak oto w sanktuarium w Montiel k. Walencji, 11 maja 1885 roku, rozpoczyna się życie Zgromadzenia, do którego wstępują owe trzy siostry oraz dziewczęta wywodzące się z III Zakonu Franciszkańskiego.

Jesteśmy wspólnotą sióstr naśladujących Jezusa Chrystusa, poprzez śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, żyjąc według reguły i sposobu życia sióstr i braci III Zakonu św. Franciszka oraz własnych konstytucji. Za przykładem św. Franciszka czujemy się powołane by być siostrami wszystkich ludzi.
Jednoczy nas wspólne powołanie i cel: wzrastanie w poznaniu i miłości Boga, budowanie Jego Królestwa wśród ludzi oraz spełnianie Jego woli poprzez pracę apostolską zgodną z otrzymanym od Niego charyzmatem.
Wspólnotę budujemy w oparciu o codzienną Eucharystię, Liturgię Godzin, modlitwę, pracę apostolską, a także przez wspólne spotkania i wypoczynek.
|