"Furta"

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  • Index
  •  » Modlitwa
  •  » Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

#1 2009-12-28 16:04:16

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

Modlitwa Biblią. Czytanie duchowne, zwane także z łacińska lectio divina, to forma modlitwy słowem Bożym. Św. Benedykt w swojej Regule zaleca by czytać i rozważać słowo Boże, by powracać do znanych i czytanych fragmentów, by rozsmakować się w Piśmie Świętym. Nie należy do tego czytania podchodzić zbyt intelektualnie. Jego celem nie jest bowiem analiza treści religijnych. Nie należy również popadać w przesadę i traktować go uczuciowo. Celem lectio divina nie jest bowiem również pobudzania sfery emocjonalnej. Celem czytania jest kontemplacja.

Kręgi biblijne to nie tylko grupa osób czytających Pismo Święte. To nie miejsce, gdzie tylko czyta się i rozważa Słowa Boga. To nie tylko poznawanie dziejów historii jak przemawiał i jak działał Bóg.
W Kręgu Biblijnym to przede wszystkim "Nauczysz się rozpoznawać Oblicze Boga w słowach Boga". Krąg Biblijny to miejsce gdzie "Czytający rośnie na skutek czytania Bożych Pism" (Grzegorz Wielki). "Co więcej, światło Chrystusowej Prawdy, Miłości i Mocy kształtuje w wiernym uczniu obraz Mistrza. Sprawia, że uczeń otwarty na nie upodobnia się do uwielbionego Pana". W Kręgu Biblijnym przynajmniej dwóch lub trzech otwiera umysły i serca swoje na Boże Słowa, tym samym możemy powiedzieć, że Krąg Biblijny to miejsce gdzie "On, - Duch Prawdy" szczególnie obdarza czytających łaskami Ducha Świętego. To spotkanie z Jezusem obdarzającym nas światłem Ducha Świętego. (Mt 18 19-20 Łk 11,13).
Spotkania w Kręgu Biblijnym to czas, gdzie zaczynasz więcej wierzyć, początek gdzie przestajesz coś robić, początek gdzie zaczynasz robić lepiej, to początek gdzie zaczynasz robić coś, co jest pragnieniem Bożym. Po przeanalizowaniu danego fragmentu w modlitwie pytasz się Ojca Niebieskiego, w co masz uwierzyć, co przestać robić, a co zacząć, co natomiast masz robić lepiej niż dotychczas. I wtedy dostajesz odpowiedz, bo Krąg Biblijny to miejsce gdzie On sam przychodzi do nas i zmienia "SŁOWO W CIAŁO". (2 Tm 3,16, J 1,1; 14). Studiując Słowo Boże zaczynamy "rosnąć" na Jego podobieństwo. (J 3,3)
Obcowanie z Biblią poprzez odpowiednio i regularnie praktykowane czytanie duchowne może mieć wielki wpływ na nasze życie wewnętrzne. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy mieć na względzie jest to, że to Pan Bóg ofiarował nam swoje słowo, z tej racji należy je postrzegać jako szczególnie uprzywilejowaną przestrzeń spotkania z Nim. Żaden chrześcijanin nie powinien zapominać o tym pełnym miłości i troski liście, który Bóg skierował do każdego z nas. Tak bardzo cenimy sobie wieści od naszych bliskich i przyjaciół, tak wiele mamy różnych form komunikowania z nimi: e-maile, smsy, mmsy itp. Paradoksalnie ludzie - którzy tak wielką wagę przywiązują do stałej łączności z innymi zapominają o Tym, Który nieustannie kieruje do nich swoje słowo. Ponieważ sam Pan chce byśmy Go słuchali, byśmy słyszeli to, co nam chce powiedzieć, podejmując wysiłek lectio divina stajemy się na wzór Marii, o której Pan Jezus powiedział, że "najlepsza cząstkę obrała" (Siostra Bruna od Maryi).
Wierne i cierpliwe kroczenie drogą lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić Słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Lectio divina jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: "W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie..." (Pastores dabo vobis, 47)



zamiezalam stworzyc u siebie w parafii taki krag Biblijny ale coz nie wyszlo.


czy ktos z Was modli sie czasami w ten sposob i czym dla Was jest taka modlitwa??


nie mylic z Namiotem Spotkania bo to jest na troche innych zasadach


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#2 2009-12-28 16:14:08

boza_tancerka

Gość

Re: Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

ja preferuję Medytację Karmelitańską, która bazuje na czymś podobnym, ale jednak różnym.

 

#3 2009-12-28 16:15:21

Szukająca

Gość

Re: Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

Lectio Divina kojarzy mnie się  z rekolekcjami w milczeniu.
Całkiem niedawno powstała grupka u nas w parafii, która się umawia co tydzień i rozważa fragment z Ewangelii. Bardzo mnie się podoba przekładanie Pisma na życie codzienne. Z czego powstają ciekawe dyskusje .

 

#4 2009-12-28 19:40:07

szukajaca Boga

Gość

Re: Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

boza_tancerka napisał:

ja preferuję Medytację Karmelitańską, która bazuje na czymś podobnym, ale jednak różnym.

mogłabyś to jakoś bliżej wytłumaczyć?

 

#5 2009-12-28 20:17:55

 Marzenak

wierna Panu- moderator

Skąd: Dolny Slask,Ateny
Zarejestrowany: 2009-11-09
Posty: 1063
Punktów :   17 

Re: Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

No właśnie mnie też zaciekawiła ta Medytacja Karmelitańska.
Spotkania Lectio Divina wiem,że organizują Siostry Misjonarki Chrystusa Króla


BOGU MEMU UFAM ON PROWADZI MNIE

Naśladuj Chrystusa-kochaj i służ

Offline

 

#6 2009-12-28 20:28:41

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Re: Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

Medytacja Karmelitanska jak i Namiot spotkania razem z Lectio ADivina to bazuje na tym samym czyli Pismo Swiete jest w censtum.
Lectio Divina jest najczesciej sudiowanie PŚ w domu w zaciszu czterech scian
NS najczesciej przed Najswietszym Sakramentem
ale nie wiem jak jest z MK:(
roznia sie chyba tylko etapami ich nazwami i jakas formula
ale podstawa kazdej z nich to napewno czytanie rozmyslanie modlitwa i dziekczynienie

Ostatnio edytowany przez Ela G. (2009-12-28 20:31:18)


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#7 2010-02-23 15:50:35

ama109

Gość

Re: Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

Przeżywamy obecnie okres Wielkiego Postu dlatego pragnę podzielić się krótką modlitwą, odmawianą w moim Zgromadzeniu. Są to akty wiary, nadziei i miłości, skierowane do cierpiącego Jezusa

                                   Akt wiary

O dobry Jezu przed niewinną Twoją Męką, wyznaję swoją wiarę. Wierzę w Ciebie, o Boże, w naturze Jedyny, Troisty w Osobach. Wierzę w Syna Bożego, Który na ziemię do nas ludzi zstąpił, stał się człowiekiem, do krzyża dał się przybić za mnie, cierpiał za grzechy moje i przez Swoją Mękę wysłużył dla mnie liczne łaski.Wierzę w Ducha Świętego, Który przez proroków mówił, na apostołów zstąpił, w mojej duszy zamieszkał, a z Bogiem Ojcem i Synem równą cześć odbiera.Wierzę w to wszystko, co Kościół święty do wierzenia podaje, a wierzę dlatego, że Ty o Boże to wszystko objawiłeś, sam się nie mylisz, mnie omylić nie chcesz i nieomylny Kościół dla mnie ustanowiłeś.O Jezu, Prawdo Najwyższa, przez niewinną Swoją Mękę pomnóż i umocnij wiarę moją.

                             Akt nadziei

O Jezu miłosierny, Tyś cierpiał na krzyżu, aby mnie szczęśliwą uczynić. Męka Twoja święta dała mi łaskę na ziemi, a w niebie wysłużyła radości wieczne. Ufność nieskończoną w Tobie pokładam, bo Tyś mi wszystko obiecał. Mam nadzieję, że w dniu dzisiejszym udzielisz mi licznych łask, że także w przyszłości będziesz mnie obdarzał wszelkimi dobrami. Ufam, że w godzinę śmierci połączę moje konanie z Twoją Męką i pójdę do nieba, aby królować z Tobą na wieki.Przez Mękę Twoją, o Panie, wlej do duszy mojej nadzieję tak wielką, iżbym wszelkie trudności przezwyciężyć mogła i serce moje ufające Tobie kryła spokojnie w Ranach Twoich Najświętszych.


                               Akt miłości

Boże, Ty jesteś samą Miłością, a krzyż Syna Twojego to najwyższy dowód Twojej miłości dla mnie.Podobną miłość ku Tobie zapal w moim sercu grzesznym, nędznym i niegodnym. Tyś dobro moje najwyższe, Tyś Pan mój i Bóg mój, Tyś godzien wszelkiej najczystszej miłości. Kocham Cię z całej duszy, z całego serca, ze wszystkich myśli, całym życiem moim: modlitwą, pracą i cierpieniem.Dla Ciebie miłuję wszystko, co godne jest miłości: moją rodzinę zakonną, wszystkich ludzi i cały świat. Przez Twoje święte męczeństwo na krzyżu zapal w moim sercu miłość wielką i gorącą.

 
  • Index
  •  » Modlitwa
  •  » Lectio Divina - Boże czytanie czyli modlitwa Pismem Swietym

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
akciovĂŠ ceny Senica przegrywanie kaset vhs łódz Hotely Maroko 酒店 泰克伦堡