"Furta"

Ogłoszenie

Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#41 2011-10-02 22:36:44

Vikta

Gość

Re: Wspólnota Kanoniczna Augustianek od Miłosierdzia Jezusa z Rennes

Hebronka napisał:

A napisał to jeszcze przed swoim nawróceniem czy po ? Bo to chyba też ma znaczenia.

to prawdopodobnie cytat z Solilokwia,dzieło pisane akurat w trakcie nawrócenia.Ani przed ,ani po,tylko w srodku

#42 2011-10-06 20:07:43

Ana

Wierna Miłości

A ja nie rozumiem Vikta na czym twój problem polega?

#43 2011-10-06 21:36:06

Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Eeee ... Ana, teraz to ja nie rozumiem o co Tobie chodzi  - Vikta zadała mądre i trafne pytanie i sama z chęcią przeczytałabym jakąś sensowną odpowiedź. Nie ma co kryć - nie zawsze w historii Kościoła była pięknie łatwo i przyjemnie a święci nie stawali się nimi od razu. Trzeba umieć rozmawiać na trudne tematy.

#44 2011-10-07 09:06:10

A-psik

Gość

A ja tam Ane vel Rubinkę rozumiem, bo pytanie mądre, ale wątek nie ten...może więc warto stworzyć nowy dotyczący poruszanej przez Vikte kwestii.

#45 2011-10-07 15:33:26

Vikta

Gość

Ana napisał:

Moje pytanie brzmi: jak siostry,które opieraja sie na augustiańskiej duchowości,radzą sobie z tymi niepochlebnymi (łagodnie powiedziane) zdaniami na temat kobiet,napisanymi przez św. Augustyna.

#46 2011-10-07 17:07:23

A-psik

Gość

Poczytaj Księgę Mądrości Syracha tam to dopiero po kobietach się "jedzie". Przykładowo: "Początek grzechu przez kobietę i przez nią też wszyscy umieramy. Nie dawaj ujścia wodzie ani swobody przewrotnej żonie. Jeżeli nie trzyma się rąk twoich, odsuń ją od siebie." [Syr 25,24-26], czy też ukryte w przypisach: ''Kobietę sprzedajną uznaje się za wartą splunięcia, a mężatkę — za wieżę śmierci dla żyjących z nią'' [Syr 26,22].

#47 2011-10-07 22:28:03

Hebronka

Nie rozumiem, dlaczego nie ten wątek - siostry Augustianki ? - są. Święty Augustyn - jest. Pytanie odnośnie życia zakonnego - też.
Ale dzięki A-psik za cytaty, nie znałam tego.

#48 2011-10-07 22:42:49

A-psik

Gość

Hebronko, to są cytaty z Biblii (ściślej ze Starego Testamentu) świętej księgi chrześcijan i tu też możemy zadać pytanie jak radzą sobie chrześcijanki z tymi słowami Mój poprzedni wpis odnosił się do wypowiedzi Vikty z 2 października, którego sensu w owym wątku nie widziałam. Aczkolwiek podobne pytanie możemy zadać na przykład franciszkankom (św. Franciszek też ma na sumieniu negatywną wypowiedź na nasz temat, a św. Tomasz to już w ogóle w twarz powinien dostać).

#49 2011-10-08 21:07:57

Hebronka

A-psik - wiem co to jest Biblia, ba ! Mam nawet takową w domu I NAWET czytuję ! Zrozumiałam, że był to post skierowany do Vikty, ale chciałam ją obronić - bo w mojej opinii to dobry wątek do zadania tego pytania. Peace;)

#50 2011-10-08 21:20:08

A-psik

Gość

Hebronka napisał:

A-psik - wiem co to jest Biblia, ba ! Mam nawet takową w domu I NAWET czytuję !

A w to Hebronko nie wątpię (czasami taki "diabełek" się we mnie budzi )

#51 2011-11-01 17:07:21

S_Gabriela

Siostra od Miłości Miłosiernej

43940137
Call me!
Punktów :   

Vikta napisał:

Nie wiem,czy mod uzna,że pisze "na temat"

"spraw abym poznał siebie,spraw abym poznał Ciebie".

Oczywiście przeczytałam tez cytaty okreslające podrzędną role kobiety Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga.  No i tu mnie zmroziło Tłumacze sobie,że historia itp,ale św Augustyn stracił w moich oczach

"Mam nadzieję że dzieki  moim przemyśleniom lepiej i na nowo odkryjesz tego wielkiego Doktora Kościoła jakim był Św. Augustyn.
Poznanie samego siebie jest ważne by lepiej wejść w relację z Bogiem a dzięki tem zbliżyć się do ludzi.
Co do kobiet proszę przeczytać uważnie to co napisane jest w Wikipedia
Augustyn uznaje równość kobiety i mężczyzny – oboje posiadają w jednakowym stopniu w swej duszy obraz Boży. Za św. Pawłem przyjął on trzy pary podobnych do siebie związków: Chrystusa i Kościoła, męża i żony, ducha i ciała[11]. Rozwijając naukę Apostoła, biskup Hippony uznał, że małżeństwo jest podobne do relacji umysł-ciało – gdzie mąż jest symbolem umysłu, a żona symbolem ciała – dzięki temu też mogą oni być znakiem-sakramentem miłości Chrystusa-Głowy i Kościoła-ciała. Ale to pociąga za sobą stwierdzenie, że jedynie mężczyzna, jako symbol Chrystusa-Głowy jest obrazem Boga, a kobieta, jako symbol Kościoła-Ciała, obrazem tym nie jest, będąc jednak podobieństwem Chrystusa[12]. Tak też nauczał Św. Paweł, że mężczyzna jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta chwałą mężczyzny[13]. Uprzedzając nieporozumienia Augustyn zaraz jednakże z mocą podkreśla, że chociaż żona, będąc kobietą poprzez ciało, jako kobieta obrazem Boga nie jest – oboje, mąż i żona, w równym stopniu mają godność ludzką – mając dusze rozumne, w równym stopniu noszą w sobie obraz Boży i oboje są zdolni do kontemplacji Boga:
Quote-alpha.png
Jednak także i kobieta, która kobiecość zawdzięcza ciału, odnawia się w duchu swojego umysłu (por. Ef 4,23) ku poznaniu Boga, według obrazu Tego, który ją stworzył (Kol 3,10), gdzie już nie ma mężczyzny ani kobiety (por. Ga 3,28). Tak więc nie są odsunięte kobiety od tej łaski odnowy i przywrócenia pierwotnej jasności (reformatio) obrazu Bożego, chociaż w płci ich ciała jest ukazane (figuratum) coś innego, i ze względu na to właśnie jedynie sam mąż nazywany jest obrazem i chwałą Boga (zob. 1 Kor 11,7); tak więc w stanie pierwotnej niewinności człowieka, ponieważ i kobieta była człowiekiem, miała ona przeto duszę rozumną (mens rationale), co w sposób oczywisty świadczy, że uczyniona została na obraz Boży[14]."

W samych Wyznaniach jak pięknie Augustyn opisuje siłę, kobiecoś i macierzyńskość swojej matki Moniki jest to prawdziwy chymn uwielbienia dla kobiet.
Zachęcam też do przeczytania Św. Augustyn, "O świętym dziewictwie" wydane: Pisma monastyczne, Tyniec -
Kraków 2002.

Kocham i głoszę to swoim życiem
http://www.communaute-st-yves.org/polonais.php

#52 2011-11-01 17:14:42

S_Gabriela

43940137
Call me!
Punktów :   

Vikta napisał:

Ana napisał:

Moje pytanie brzmi: jak siostry,które opieraja sie na augustiańskiej duchowości,radzą sobie z tymi niepochlebnymi (łagodnie powiedziane) zdaniami na temat kobiet,napisanymi przez św. Augustyna.

Radzą sobie słuchając przeczystej pieśni Augustyna, która wychwala Dziewice i Matkę Maryję...
Radzą sobie słuchając jego Reguły bardzo wyważonej w formie...
Radzą sobie słuchjąc głosu Kościoła, który nazwał Augustyna Doktorem Kościoła itd...
i na koniec kilka pięknych wybranych myśli tego świętego
*O tyle stajesz się z dnia na dzień piękniejszy, o ile wzrasta w tobie miłość. Bo miłość jest ozdobą duszy, jest jej pięknem.
*Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu.
*Późno cię umiłowałem, Piękności tak dawna, a tak nowa. (...) W głębi duszy byłaś, a ja błąkałem się po bezdrożach i tam ciebie szukałem. (...) Zabłysnęłaś, zajaśniałaś jak błyskawica, rozjaśniłaś ślepotę moją.

#53 2011-11-03 12:50:26

Vikta

Gość

Dziękuję.
Aczkolwiek,wyjaśnienie na temat kobiety jako Ciała Kościoła,nie bardzo mnie przekonuje. Sądzę,ze św. Augustyn jednak pisząc o kobietach,pisał dosłownie to co uważał i dokładnie to,co napisał,miał na myśli.
No,ale był człowiekiem,nikt prócz Boga nie jest doskonały.

Na stronie Augustianów przeczytałam :
"Św. Rita z Cascii jest najbardziej popularną świętą augustiańską. Jej imię to zdrobnienie od imienia Margherita (Małgorzata)."
Jakich swiętych ,procz Moniki i Augustyna czci  Wasza wspólnota?

Serdecznie podrawiam i prosze moich pytań,nie odbierac jako nieuprzejmości,po prostu ciekawi mnie to. Może czasem forme wybieram zbyt bezpośrednią,ale gdy pytam,nie mam złych intencji.

#54 2011-11-14 15:57:45

S_Gabriela

43940137
Call me!
Punktów :   

Vikta napisał:

Jakich swiętych ,procz Moniki i Augustyna czci  Wasza wspólnota?

Serdecznie podrawiam i prosze moich pytań,nie odbierac jako nieuprzejmości,po prostu ciekawi mnie to. Może czasem forme wybieram zbyt bezpośrednią,ale gdy pytam,nie mam złych intencji.

Vikta, kto pyta nie bładzi, stara zasada wiedz że ja się ciesze mogąc odpowiadać na Twoje pytania, mogąc dyskutować, przecież to forum jest po to.
Wracając do tematu.
Oto najbardziej znane osobistości naszych Wspólnot Kanonicznych.

Bienheureuse Catherine de Saint Augustin Błogosławiona Katarzyna od Świętego Augustyna
Data urodzenia     3 maja 1632
Saint-Sauveur-le-Vicomte
Data śmierci     8 maja 1668
Québec (Kanada)
Data beatyfikacji     23 kwietnia 1989  przez Jana Pawła II
Wspomnienie     8 maja

Jedna z pierwszych kobiet misjonarek w Kanadzie, miała 16 lat kiedy wyruszyła w 3 miesięczna drogę  morską by udać się na misje do Kanady.

Soeur Sainte Monique Lhuillier

Urodzona 18 listopada 1744
Zgilotynowana  25 czerwca 1794
Beatyfikowana wraz z wieloma męczennikami z   Laval i  Mayenne le 19 czerwca 1955.

#55 2011-11-15 14:49:24

Vikta

Gość

a św Rita także?
Siostro,jak będzie po francusku "szczęść Boże"?

#56 2011-11-17 09:30:24

Ana

Wierna Miłości

Cześć Vikta!

Święta Rita należy do świętych augustiańskich, ale nie jest Augustianką od Miłosierdzia Jezusa.

Po francusku nie ma Szczęść Boże jest tylko " bonjour" po polsku dzień dobry. W słownictwie francuskim niestety nie ma pozdorowienia religijnego.

Ostatnio edytowany przez Ana (2011-11-17 09:31:31)

#57 2011-12-09 20:27:21

Ana

Wierna Miłości

Zapraszam was do obejrzenia krótkiego filmiku.

http://www.youtube.com/watch?v=piGC2Lod … r_embeddedia

Miłego oglądania.

#58 2011-12-09 20:36:17

S_Gabriela

43940137
Call me!
Punktów :   

Vikta napisał:

a św Rita także?
Siostro,jak będzie po francusku "szczęść Boże"?

Święta Rita była Augustianką choć to inna wspólnota OSA
a my jesteśmy Kanoniczki Regularne.
Co do Szczęść Boże to nie istnieje w j fr choć można powiedzieć "Que Dieu vous bénisse"

#59 2012-03-17 17:10:44

S_Gabriela

43940137
Call me!
Punktów :   

Czas odnowić wątek img/smilies/smile W czasie Wielkiego Postu pomyślmy czym jest Miłosierdzie i jak go realizujemy w codziennym życiu???

Zakon Augustianek od Miłosierdzia Jezusa powstał tylko i wyłącznie po to, aby służyć tym najbardziej potrzebującym: chorym, ubogim, bezdomnym, uzależnionym... Dlatego podstawą naszej konsekracji zakonnej, obok ślubów: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, jest czwarty ślub: miłosierdzia.
„Odkrycie Miłosierdzia w naszym życiu, przynagla nas do obwieszczania go naszym braciom” (Konstytucje Zakonne)

#60 2012-07-06 18:49:38

Rita

Gość

S_Gabriela napisał:

Soeur Sainte Monique Lhuillier

Urodzona 18 listopada 1744
Zgilotynowana  25 czerwca 1794
Beatyfikowana wraz z wieloma męczennikami z   Laval i  Mayenne le 19 czerwca 1955.

Z racji że teraz są wakacje i jest chwila czasu, przejrzałam sobie wątek... Czy mogłaby Siostra przybliżyć postać Soeur Sainte Monique?

Stopka forum

RSS