"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2011-01-05 10:12:27

Kalia

Gość

Strój zakonny

Mam takie dziwne pytanie. Co się nosi pod habitem? Czy jakąś długą koszulę? Bo widziałam gdzieś na filmie że zakonnica składała pierwsze śluby i ubierali jej habit na taką białą sukienkę. Wiem że to głupie pytanie ale właśnie nigdy się nad tym nie zastanawiałam aż tu zobaczyłam na filmie i mnie zastanowiło.  
A tak wogóle którego zgromadzenia wam się najbardziej habity podobają? Mi wszystkie te które są długie do ziemi a welon taki który zakrywa całą głowę,szyje, czoło i trochę policzków. Np karmelitanki, klaryski, wizytki, kamedułki. Nowicjuszki u kamedułek pięknie wyglądają całe na biało, takie panny młode Jezusa.

 

#2 2011-01-05 11:29:31

Lusi

Gość

Re: Strój zakonny

Z tego co wiem to Siostry pod habitem ze względów praktycznych noszą koszulki z krótkim rękawem i zazwyczaj jakąś halkę (ale to nie zawsze). Na pewno wiele zależy jaki to habit i jakie zgromadzenie:)
Jakiś szczególnych preferencji co do wyglądu habitu nie mam, ale zawsze podobały mi się czarne, długie z welonem własnie takim bardziej zabudowanym. No ale jestem przykładem tego że "marzenie" o stroju zakonnym danego kroju jest mocno weryfikowane. "Moje" zgromadzenie ma habit krótszy w dodatku tak jakby z białym golfem i kamizelką (tak wyglądają w Polsce, w innych krajach natomiast nie noszą habitów)

 

#3 2011-01-05 13:32:51

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Strój zakonny

Mi się podobają franciszkańskie brązowe habity z białym sznurem , np.Kapucyni. Nie wiem dlaczego,ale bardzo podobają mi się białe welony nowicjuszek . Nie podobają mi się takie zabudowania na twarzy jak w niektórych zgromadzeniach ;-).
Co do 1-wszej części pytania- nie wiem co noszą pod habitem


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#4 2011-01-05 13:51:31

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Strój zakonny

Też mi się wydaje, że noszą takie normalne koszulki, a od święta to pewnie jakaś biała koszula. A dół? Nie mam pojęcia... To chyba te halki, jak wspomniała Lusi, ale jak byłam na pielgrzymce to razem z koleżanką, która jest w zakonie, straciłyśmy godzinny postój w poszukiwaniu czarnych rybaczek

Co do tych habitów. Jeżeli chodzi o męskie to zawsze podobał mi się habit Franciszkanów A żeński? Nigdy nie lubiłam tych zabudowanych, chociaż do FRM już się przyzwyczaiłam, ale podobają mi się te takie zwykłe, proste: czarny welon (albo biały), czarna sukienka (albo brązowa w przypadku pewnych Franciszkanek, nie wiem jak innych ) i coś do tego - tauka, krzyżyk...


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#5 2011-01-05 15:44:05

dzidziuś

Gość

Re: Strój zakonny

z tego co wiem to zwykłe koszulki Siostry noszą

a habit? niektóre są na prawde śliczne. mi podobają się zwykłe, czarne np. józeficki albo ZSMBM. jednak, brązowe franciszkańskie też są śliczne. a jeśli jest już temat o strojach zakonnych i habitach...to podobają Wam się zgromadzenia bezhabitowe? czy wolicie kiedy Siostry noszą habit czy nie?

 

#6 2011-01-05 17:59:28

Estera

Gość

Re: Strój zakonny

Wreszcie ktoś się o to zapytał, dziękuję Kalio za ten temat
Więc - odnośnie stroju zakonnego - mam takie pytanie...

...wyobraźmy sobie, że na dworze panuje temperatura -33 stopnie [tak jak w Lublinie w 2006 roku]. I taka Siostrzyczka - dajmy na to - ze ZMBM [no dobra, obojętnie jaka] czeka na przystanku na autobus, który opóźnia się pół godziny... godzinę... półtorej mija...
No więc jak taka Siostrzyczka ma się ubrać, żeby nie zamarznąć na kość i nie nabawić się żadnej choroby? Czy zakłada pod spód coś w stylu ciepłych legginsów? Czy za "czapkę" wystarcza welon?

Moje pytanie może głupio brzmieć, ale ja kompletnie się na tym nie znam i pytam jako wrażliwiec na zimno.

 

#7 2011-01-05 18:36:25

 Siasia

Kochająca Pana ♥

Zarejestrowany: 2010-05-18
Posty: 340
Punktów :   

Re: Strój zakonny

Mnie się podoba ogromna ilość różnych welonów i habitów Ostatnio strasznie spodobały mi się długie welony i płaszczyki, takie, jakie noszą siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus,welony sióstr nowicjuszek sióstr Franciszkanek św. Klary, jak i również habity sióstr Augustianek z Francji (białe habity i czarne proste welony) oraz sióstr Służebniczek Bożego Miłosierdzia (czerwone welony i białe habity)

Natomiast na pierwsze pytanie niestety nie znam odpowiedzi

Ostatnio edytowany przez Siasia (2011-01-05 18:55:26)


Kochaj i rób, co chcesz

św. Augustyn

Offline

 

#8 2011-01-05 18:57:24

 Marzenak

wierna Panu- moderator

Skąd: Dolny Slask,Ateny
Zarejestrowany: 2009-11-09
Posty: 1063
Punktów :   17 

Re: Strój zakonny

Siostry jak jest zimno to ubieraja pod habit nawet spodnie,grube kozaki i swetry.
Znam tez Siostre,ktora na habit wklada sportowa bluze przez glowe,musze przyznac ze fajnie sie to komponuje i mlodziez przyciaga
Czapy i opaski na welon tez sie zdarzaja


BOGU MEMU UFAM ON PROWADZI MNIE

Naśladuj Chrystusa-kochaj i służ

Offline

 

#9 2011-01-05 22:48:22

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Strój zakonny

Mi najbardziej podoba się habit i welon Sióstr Kapucynek NSJ -ma coś w sobie :-) z reszta jak każdy habit, ale ten wyjątkowo mi się podoba:) Do tego dorzuce jeszcze, że mają świetna stronę internetowa często tam przesiaduje 


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#10 2011-01-05 23:15:13

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Strój zakonny

Zapomniałam dodać, że podoba mi się jeszcze habit Sióstr z Grabowca - Betlejemitek. Jest taki... skejciarski Raz jeden z ojców się ze mnie śmiał, że ten habit byłby dla mnie dobry (bo lubię takie luźne ciuchy)


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#11 2011-01-06 13:41:56

dzidziuś

Gość

Re: Strój zakonny

co do pytania, co siostry noszą pod habitem, to leginsy w takim przypadku na pewno

 

#12 2011-01-06 14:33:10

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Strój zakonny

leginsy zimą noszą bardzo często... tak samo jak opaski na welon (z czapkami się nie spotkałam )... a co do tego co na górze pod habitem, to nie wiem jak gdzie indziej, ale salezjanki noszą tzw. modystyny czyli w zasadzie takie zwykłe koszulki tylko że zapinane z tyłu na karku, białe z takim półgolfem (ale latem noszą też zwykłe białe T-shirty)... a co do wyglądu habitów nigdy nie miałam jakiś szczególnych upodobań... moje salezjanki mają szare habity do połowy łydki, tak, jak już wspomniałam modystyny, welon mają dość krótki, całkiem odkryty bez żadnych zabudowań na policzki itp., nawet widać im zawsze kawałek włosów... a salezjańskie nowicjuszki wogóle nie mają welonów... jedynie sukienki nowicjackie, które wyglądają jak habity, tyle że bez rękawów i białe bluzki koszulowe z kołnierzykiem... a szkoda bo te białe welony jednak mają swój urok


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#13 2011-01-06 18:34:11

Rita

Gość

Re: Strój zakonny

Zgadzam się- to, co na górze pod habitem zależy od samego habitu- jesli jest to "klasyczny" habit, to pod spodem siostry noszą koszulki (czasem o najdziwniejszych wzorach i kolorach ), a na dole halki lub- jak już dziewczyny wspominały- halki. Oczywiście, leginsy, rybaczki i getry też wchodzą w grę, a zeszłoroczna moda na rybaczki-pumpy (zwane też alladynkami, o ile się nie mylę ) również doszła do klasztorów
Ja również nie spotkałam się z czapkami w klasztorze, ale opaski sa bardzo czeste, podobnie jak szaliki lub takie "golfiki" (wygląda to jak odcięta częśc osłaniająca szyję w zwykłym golfie) na szyje.

 

#14 2011-01-06 18:39:26

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Strój zakonny

"a na dole halki lub- jak już dziewczyny wspominały- halki"
Halki lub halki, ok A, zapomniałyśmy! Jeszcze halki Żart oczywiście

Ostatnio edytowany przez sanderka1000 (2011-01-06 18:39:43)


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#15 2011-01-06 18:56:37

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Strój zakonny

Siostry też lubią być na czasie ;D

a ja Wam powiem, że spotkałam się z Siostrą, która nosiła czapkę pod welonem ; )


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#16 2011-01-07 10:39:39

Kalia

Gość

Re: Strój zakonny

Fajnie że siostry potrafią byc takie wyluzowane, zapomniałam własnie dodać że faktycznie biały nowicjacki welon ma w sobie jakiś urok. Zawsze mnie urzekały siostry nowicjuszki. A mi się podoba jeszcze welon sióstr brygidek. To wogóle chyba mało znane zgromadzenie.
A co do zakonów bezhabitowych to są potrzebne wiadomo, ale dla mnie zakon to własnie zakon kontemplacyjny i zabudowany habit i welon, to takie prawdziwe habity zakonne, tak mi się kojarzą, jestem trochę średniowieczna wiem. Oczywiście nic nie mam do zakonów czynnych      

Ostatnio edytowany przez Kalia (2011-01-07 11:59:32)

 

#17 2011-01-07 18:30:31

Estera

Gość

Re: Strój zakonny

Hmm... a mnie się w ogóle nie podobają habity dla kobiet
Ale za to męskie - bardzo!
Choć teraz są jakby unowocześnione, a takie, które mi się podobają najbardziej, noszono dawniej <chyba że o czymś nie wiem>.
Jako malarz mam spojrzenie lekko romantyczne... o taaak, uwielbiam ten klasyczny strój mnicha: długi, obowiązkowo z obszernym, spiczastym kapturem i szerokimi rękawami.

Parę razy korciło mnie, żeby wykorzystać taki strój... w autoportrecie ale nie należę do posiadaczy onego, więc na razie na "korceniu" się skończyło

 

#18 2011-01-07 22:34:44

Rita

Gość

Re: Strój zakonny

sanderka1000 napisał:

"a na dole halki lub- jak już dziewczyny wspominały- halki"
Halki lub halki, ok A, zapomniałyśmy! Jeszcze halki Żart oczywiście

nie ma to jak efekt przeuczenia

A zeby było do tematu to podobaja mi się proste habity i niezabudowane welony.
Świetne są habity jadwiżanek wawelskich- nie lubię czapek dlatego taki brak "firmowego nakrycia głowy" byłby w sam raz dla mnie
Chociaż z drugiej strony to w ostatnie wakacje spotkałam na górskim szlaku spotkałam siostrę ZMBM i muszę przyznac że wyglądala niesamowicie

 

#19 2011-01-07 23:05:41

dzidziuś

Gość

Re: Strój zakonny

ja też ostatnio dowiedziałam się, że siostra, której habit mi się podobał jest felicjanką. wspaniałe habity!

 

#20 2011-01-08 12:23:31

nisia

Gość

Re: Strój zakonny

Służebnica Pana napisał:

Mi najbardziej podoba się habit i welon Sióstr Kapucynek NSJ -ma coś w sobie :-) z reszta jak każdy habit, ale ten wyjątkowo mi się podoba:) Do tego dorzuce jeszcze, że mają świetna stronę internetowa często tam przesiaduje 

Popieram w 103%
Do tego są fajne, miłe, inteligentne no i ładne

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki HĂ´tels Padrón Accommodatie Scarborough Inspire Adventures Home przegrywanie kaset vhs