"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#41 2010-11-13 20:41:57

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Re: Szkaplerz

a jak dal a nie nakladal to tez sie liczy czy nie?? bo nie pamietam czy nakladal na szyje


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#42 2010-12-27 13:39:00

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Szkaplerz

O jest czerwony szkaplerz, nie słyszałam o takim jeszcze. Ja noszę brązowy:-)


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#43 2011-02-18 23:18:52

dzidziuś

Gość

Re: Szkaplerz

dostałam ostatnio Szkaplerz co mnie bardzo zaskoczyło, bo tak niespodziwanie ale jeszcze go nie nałożyłam, bo wtedy wiedziałam, że nie jestem gotowa, a teraz również mam pewne wątpliwości... czy nie jestem zbyt słabą osobą, aby nosić Szkaplerz? a co jeśli nie uda mi się nosić go godnie? staram się ufać Jemu, prosić o siłę, więc jak dobrze pójdzie to w okolicach maja może przyjmę. wolę poczekać z tą decyzją trochę, niż podjąć ją zbyt szybko. kusi mnie czasami przymierzenie Szkaplerza. chociazby sprawdzenie dokąd będzie mi sięgał, czy czuje się go na ciele, ale to chyba nie jest dobry pomysł, prawda?
i właśnie się też zastanawiałam jak to jest np. z basenem czy wyjazdem chociażby nad jezioro. nie mam jeszcze metalowego medalika, ale bałabym się trochę go nosić w wodzie. czy własnie do sukienki też można go zdjać tak powiedzmy tylko na jeden wieczór?

 

#44 2011-03-19 09:12:50

lenka16

Gość

Re: Szkaplerz

Mam pytanie. Zastanawiam się nad tym ... Ci którzy noszą szkaplerz mają naśladować cnoty Maryi. Człowiek jest grzeszy i upada. Czyli, jeśli ktoś zgrzeszy nosząc szkaplerz to nie jest to może jakiś większy grzech? Albo jeśli ktoś by zgrzeszył przeciwko czystości? Chyba najbardziej o czystość w tym chodzi?

dzidziusiu, myślę, że nic się nie stanie jeśli ściągniesz szkaplerz na basenie. Przecież mogłabyś go zgubić, potargać itd.

 

#45 2011-03-19 11:34:52

baskowska

Gość

Re: Szkaplerz

Nie jestem pewna czy do szkaplerza nie powinno być specjalnego nabożeństwa przyjęcia do szkaplerza... ostatnio u karmelitów w krakowie sobie kupiłam ale brat który mi go sprzedawał zapytał czy brałam udział w takim nabożeństwie...

 

#46 2011-03-19 18:35:44

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Szkaplerz

powinno być powiedzmy nabożeństwo choć to chyba trochę za duże słowo... to po prostu obrzęd nałożenia ale chodzi o to że kapłan odmawia przy tym określone modlitwy ujęte w formularzu... a co do pytania lenki... gdyby przyjmować że człowiek który grzeszy nie jest godny nosić szkaplerza, to wychodziłoby że nikt nie powinien go nosić, a przecież jest on dla ludzi... oczywiście jego noszenie zobowiązuje do walki z grzechem, ale chyba nie można traktować tego tak surowo...


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#47 2012-01-31 20:45:42

szukajaca Boga

Gość

Re: Szkaplerz

Odświeżam wątek... Piękne i rzetelne opracowanie na temat szkaplerza
http://szkaplerz.pl/

Link pochodzi ze strony karmel.pl

 

#48 2012-02-21 17:48:33

 margaretkaindyjska

Mala Owieczka

4431538
Skąd: Hyderabad, Indie
Zarejestrowany: 2012-02-08
Posty: 24
Punktów :   
WWW

Re: Szkaplerz

baskowska napisał:

Nie jestem pewna czy do szkaplerza nie powinno być specjalnego nabożeństwa przyjęcia do szkaplerza... ostatnio u karmelitów w krakowie sobie kupiłam ale brat który mi go sprzedawał zapytał czy brałam udział w takim nabożeństwie...

Witaj

Ja swoj szkaplerz przyjelam wraz z mama 8-9 lat temu (uff, dopiero teraz zdalam sobie sprawe jak ten czas szybko biegnie) w Poznaniu w dniu Matki Bozej z Gory Karmel tj. 16 lipca. Po Mszy Sw. nastapilo nabozenstwo, ktore trwalo ok 20-30 minut. Po nalozeniu Szkaplerza bylysmy proszone o wpis do ksiegi Rodziny Karmelitanskiej i dostalysmy taki maly dyplomik.


Musze powiedziec, ze sama chec noszenia Szkaplerza nie wystarczy. Przybywa nam wiele obowiazkow. Dodatkowo musimy zobowiazac sie do wybrania jednej modlitwy ku czci Najswietszej Mamy i odmawiac ja codziennie, moze to byc litania , albo np. "Pod Twoja Obrone" etc.

Dodatkowo nalezy ze czcia nosic Szkaplerz dniem i noca, nigdy nie zdejmowac-nawet pod grozba smierci czy wiezienia. (Tak bylo w moim przypadku kiedy podrozowalam przez kraj arabski-oczywiscie szkaplerza nie zdjelam.)

Moje krotkie swiadectwo pod tytulem "Jak trafilam na Szkaplerz, a raczej jak Szkaplerz trafil na mnie"

Nigdy wczesniej nie slyszalam o Szkaplerzu, ale musze powiedziec ze Matka Boza jakos mnie na niego nakierowala. Jak? Gdy mialam 13 lat dostalam figurke z Rzymu od Cioci z wizerunkiem Matki Szkaplerznej (mam ja ze soba nawet w Indiach) wtedy nie wiedzialam kogo przedstawia ta figurka, poniewaz nie byla podpisana (tamtego czasu wiedzialam tylko o Mamie Fatimskiej) poza tym nie ciekawilo mnie to zbytnio i nie wykazalam sie inicjatywa aby dowiedziec sie czegos wiecej. No, ale nasza Mama jest bardzo uparta i 2 lata pozniej kiedy po 13 dniach pieszej pielgrzymki doszlam do Czestochowy zapragnelam kupic rozaniec, bo swoj zgubilam gdzies po drodze...Nie wiem czemu ale "cos" zasugerowalo mi aby zakupic rozaniec z drzewa rozanego. I tak sie modle na tym swoim nowym rozancu i modle, a tam wizerunek podobny do figurki, ktora wczesniej dostalam od cioci ... Tym razem ciekawosc wziela gore choc i tak zajelo mi to troszke czasu

Szkaplerz to piekne odzienie dla duszy :-) Nosmy go godnie i z miloscia.


Z miloscia

Wasza Siostra

M.


Jestem tylko mala owieczka Wielkiego Pasterza

Offline

 

#49 2012-08-26 13:16:51

mała

Gość

Re: Szkaplerz

Ja bardzo bym chicala przyjać,ale nie mogę....

 

#50 2012-09-11 00:55:19

pea

Gość

Re: Szkaplerz

To istnieją jakieś przeszkody?

 

#51 2012-09-12 19:45:28

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Szkaplerz

Ja chcę zamienić na medalik. Ostatnio w sanktuarium w Oborach słyszałam jak o.Karmelita mówił, że można tak zrobić


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#52 2013-02-23 10:31:14

karmolcia

Gość

Re: Szkaplerz

szkaplerz sukienny można zamienić na medalik z tego co wiem po roku noszenia sukiennego.

A ja sama mam od 16 listopada i to dla mnie wielka radość.

Ostatnio edytowany przez karmolcia (2013-02-23 10:32:17)

 

#53 2013-09-21 20:58:13

 Honorat

"Solus cum Deo solo"

8551550
Skąd: Duchowa Stolica Polski
Zarejestrowany: 2012-07-19
Posty: 1588
Punktów :   
WWW

Re: Szkaplerz

PRZYWILEJE SZKAPLERZNE

Jakie łaski są związane z nabożeństwem szkaplerznym?

Uznając szkaplerz znakiem Maryi Kościół święty, związał go z dwoma łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi: pierwsza - szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia; druga - w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.

Na czym polega więź noszącego szkaplerz z Zakonem Karmelitańskim?

Przyjęcie szkaplerza włącza nas do rodziny zakonu karmelitańskiego. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących nabożeństwo; dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zakonu, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach, postach, itp..*

Co to jest przywilej sobotni?

Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni, wyrażający wiarę, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne. Pius XII w liście z 1950 r. do przełożonych generalnych obydwu gałęzi zakonu karmelitańskiego wyraził się o wspomnianym przywileju w następujących słowach: "Nie omieszka zapewne Najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci oczyszczające się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej ojczyzny, według podania owego, zwanego przywilejem sobotnim".* Warunkiem uzyskania tego przywileju jest zachowywanie czystości według stanu.

Co jest fundamentem przywilejów szkaplerznych?

Maryję nazywamy Matką Kościoła, nie tylko tego triumfującego w niebie i walczącego na ziemi, ale również tego oczyszczającego się w czyśćcu. Skoro przychodzi do nas i wspiera wieloma łaskami w drodze do wieczności, z pewnością troszczy się również o swe dzieci wypłacające się Bożej sprawiedliwości w ogniu czyśćca, im również udzielając wielkich łask.*

Czy noszący szkaplerz mogą w pewne dni uzyskać odpust zupełny?

Noszący szkaplerz św. i należący do bractwa szkaplerznego mają możność uzyskania odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłych w dzień wpisania do bractwa szkaplerznego i niektóre święta zakonu karmelitańskiego. Więcej...

Czy łaski przywiązane do szkaplerza gwarantują nam życie wieczne?

Zbyt magiczne i powierzchowne traktowanie tradycji przywileju sobotniego i łask związanych ze szkaplerzem doprowadziło w historii do wypaczenia tego, co jest istotą nabożeństwa: naśladować w życiu Maryję jak najdoskonalej, a przez to uzyskać od Niej obiecane łaski. Zbyt wiele uwagi przywiązuje się często do łask, zapominając o życiowej postawie, od której zależą. *

Czy oby na pewno to wszystko prawda?

W połowie XVII w. niektórzy autorzy rozpoczęli poddawać w wątpliwość prawdziwość objawień Szymona Stocka i ich treść jakoby zbawienie wieczne byłozależne jedynie od zewnętrznej praktyki - noszenia Szkaplerza, bez uwzględnienia praktyki cnót i dobrego życia. Nie wykluczone, że wątpliwości te mają swoje podłoże w błędnym tłumaczeniu Szkaplerza, akcentującym konieczność noszenia tej szaty, bez zwrócenia uwagi na towarzyszącą tej praktyce wewnętrzną postawę oddania i naśladowania Maryi. W istocie bowiem noszenie Szkaplerza bez dobrej woli unikania grzechu, szukania woli Bożej i życia w Duchu Świętym na wzór Maryi nie daje żadnych praw do korzys­tania z obietnic zbawienia. Wartość Szkaplerza karmelitańskiego nie zależy od prawdziwości objawień. Jest to pobożność wyrosła na silnej tradycji, której autentyczność i zgodność z katolicką wiarą nie ulega wątpliwości. Dlatego również dzisiaj możemy przyjąć pobożność szkaplerzną, jako wyraz pewnej doktryny Kościoła.

* J. Zieliński, "W znaku szkaplerza", Kraków 2000




Szkaplerz płócienny, czy medalik?

Szkaplerz sukienny i medalik szkaplerzny mają taką samą wartość duchową. Chociaż przyjęcie powinno dokonać się przy pomocy szkaplerza sukiennego (dwa płatki brązowego sukna połączone dwiema tasiemkami), można go później, według osobistego uznania, zastąpić medalikiem szkaplerznym. Czynimy to już sami. Zarówno tradycyjny szkaplerz jak i medalik szkaplerzny (na jego noszenie zezwolił Pius X w 1910 r.) powinny mieć z jednej strony wizerunek Najświętszego Serca Jezusa, a z drugiej strony wizerunek Matki Bożej ze szkaplerzem w dłoni.

Czy przyjęcie szkaplerza oznacza przynależność do Bractwa Szkaplerznego?

Przyjmujący szkaplerz mogą zdecydować się na instytucjonalną przynależność do Karmelu poprzez zapisanie się do bractwa szkaplerznego (istnieją przy klasztorach karmelitańskich i w niektórych parafiach), bądź na przynależność do szeroko pojętej rodziny szkaplerza świętego, która nie wymaga zrzeszania się.

Co zrobić, gdy szkaplerz ulegnie zniszczeniu?

Przyjęcia do szkaplerza dokonuje się tylko jeden raz. Gdy zniszczy się nam sukienny szkaplerz albo zgubimy medalik, nabywamy nowy i nakładamy go sobie prywatnie. Nie jest wymagane poświęcenie nowego szkaplerza. Gdybyśmy jednak tego chcieli, może uczynić to każdy kapłan.

Czy może przyjać szkaplerz osoba nieobecna?

Nie przyjmuje się do bractwa lub rodziny szkaplerza świętego osób nieobecnych. Wyjątek stanowią osoby ciężko chore, żołnierze lub więźniowie. Można przesłać im poświęcony szkaplerz, by założyli go sobie i podjęli praktykę nabożeństwa. Gdy ustaną przeszkody powinni przyjąć go na nowo z ręki kapłana.

Co zrobić ze zniszczonym szkaplerzem?

Zniszczony sukienny szkaplerz najlepiej spalić. Nie powinniśmy wyrzucać go do śmieci, gdyż byłoby to świadectwem braku czci dla samego znaku, jak i dla Tej, od której go otrzymaliśmy.

Co zrobić gdy zaniedba się noszenie szkaplerza?

Jeśli ktoś przyjąwszy szkaplerz, nie nosił go dłuższy czas czy to z zapomnienia, czy z niedbalstwa, czy też z powodu zagubienia go, nie musi na nowo przyjmować go z rąk kapłana. Wystarczy, gdy sam sobie go ponownie założy, żałując za zaniedbania i podejmując wymogi nabożeństwa. Gdyby ktoś odrzucił szkaplerz z pogardy, a zrozumiawszy, że źle uczynił, chciał powrócić do praktyki nabożeństwa, powinien ponownie otrzymać szkaplerz od kapłana.

Czy szkaplerz mogą przyjmować małe dzieci?

Stolica Święta nie widzi przeszkód, aby szkaplerzem odziewać również małe dzieci. Zaleca się jednak, aby były już w takim wieku, by mogły zrozumieć podstawowe prawdy wiary. Wiedząc, kim jest Maryja, owocniej będą mogły przyjąć dar Jej macierzyńskiej miłości.

Czy można szkaplerz przechowywać w innym miejscu?

Szkaplerz najlepiej nosić na szyi. Najczęściej wierni skrywają go dyskretnie pod ubiorem. Nie czyni zadość obowiązkom nabożeństwa ten, kto przyjąwszy szkaplerz wiesza go np. w mieszkaniu na ścianie. Wielkość łask obiecanych przez Maryję domaga się od nas noszenia szkaplerza w sposób godny.


http://szkaplerz.pl/szata/index.php


"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)

"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

http://honoratki.nazwa.pl/pl/images/foto/godecka.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
HĂ´tels Canada Wiek auf RĂźgen