"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2014-07-18 18:13:21

Rita

Gość

Uczęszczanie na mszę świętą

Jakiś czas temu opublikowano badania, z których wynika, że mniej niż 40% Polaków uczęszcza na niedzielną mszę świętą ( http://iskk.pl/kosciolnaswiecie/193-dom … -2013.html ).
Z czego to wynika? Pojawiają się różne wyjaśnienia: od emigracji, przez zmiany kulturowe po działanie samego Kościoła. Etiologia problemu jest bardzo szeroka.
Ja osobiście upatruję tu trochę aspektów mentalności polskiej- jak nie można było chodzić do kościoła, to na przekór władzy się chodziło- trochę coś na wzór ,,zakazanego owocu, który smakuje najlepiej".
Za tym idzie brak wzorców- jeśli rodzice nie chodzą do kościoła, to dziecko w większości przypadków też nie będzie chodziło. Dla mnie wizyta w kościele jest nie zawsze przyjemnością, czasem to po prostu ,,obowiązkowy punkt programu", wynika to też pewnie z jakiejś tradycji i wychowania, po prostu niedziela bez kościoła to nie niedziela. Przez pewien czas mieszkałam z ludźmi, którzy do kościoła nie chodzili i nie widzieli różnicy między niedzielą a środą (jedyną różnicą było chyba tylko to, że w niedzielę nie było zajęć).
Kluczowe jest w mojej ocenie zamknięcie się Kościoła na wiernych. Niestety, niewiele osób jest zaangażowanych w życie parafialne, a istniejące grupy (o ile są) często są hermetyczne i otwartość na nowe osoby pozostaje na poziomie deklaracji. Czasem osobiście przerażają mnie osoby z różnych grup religijnych- bo nie ma wątku, w którym nie padłoby ,,Bóg cię kocha" Brakuje mi takiego świadczenia normalnością o Bogu Myślę, że kuleje również kontakt duszpasterzy z wiernymi- księża utrzymują kontakt z radą parafialną czy istniejącymi grupami, a poza tym niewiele wychodzą do społeczności.
Wrzucę jeszcze link do artykułu, w którym autor zwraca uwagę na inne przyczyny: http://www.niedziela.pl/artykul/10446/J … egularnego
Nie chcę, żeby ktoś potraktował ten post jako wrzucanie na Kościół- są to raczej moje luźne opinie i doświadczenia, a po części coś w stylu refleksji nad sobą- wszak jestem częścią tego Kościoła, więc to wszystko tyczy się i mnie.
Jestem też ciekawa Waszych poglądów, wiele osób na forum należy do wspólnot... Jakie są Wasze opinie na ten temat?

 

#2 2014-08-05 12:57:03

 Beatrice

Użytkownik

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2011-12-26
Posty: 75
Punktów :   

Re: Uczęszczanie na mszę świętą

Niestety w tym temacie nie mam za wiele spostrzeżeń. Uczęszczam na Msze Święte dla studentów przy kościele akademickim. Więc o funkcjonowaniu parafii mam małe pojęcie Ale wydaje mi się, że każda grupa zdaje się być na początku hermetyczna. Jak przychodzi ktoś nowy, to musi się wdrożyć do wspólnoty, aby czuć się w niej swobodnie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa przegrywanie kaset vhs łódz https://www.worldhotels-in.com/ Majoitus Leer https://www.worldhotels-in.com/