"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2013-10-11 19:32:55

intheworld

Gość

ważne

Jutro ide do Kościoła a u spowiedzi byłam ponad tydzien temu i mam tylko 4 grzechy nie sa one ciezkie. Za kazdym razem gdy cos zlego komus zrobilam to przepraszalam.I modle sie codziennie. pytanie brzmi czy.moge jutfo przystapic do komuni??

 

#2 2013-10-11 19:38:08

Shikani

Anioł

Zarejestrowany: 2013-06-24
Posty: 96
Punktów :   

Re: ważne

Jeżeli są to tak zwane grzechy, które nie wymagają spowiedzi, że tak to ujmę (o czym ty sama/sam wiesz). To w każdym razie mi się wydaje że możesz. Bo podczas mszy św, jest taki moment, kiedy przepraszamy za nie

Offline

 

#3 2013-10-11 21:04:57

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: ważne

ostatnio jeden ksiądz powiedział mi, że powinniśmy ufać swojemu sumieniu i jeśli podpowiada nam, że coś co niby jest grzechem lekkim, jest nie do końca ok i nas męczy, to nie powinniśmy przystępować do Komunii... bo czasami może to być kwestia zbyt dużych skrupułów, nad którymi trzeba popracować, bo wcale nie są dobre, a czasami jest rzeczywiście sygnałem, że to, co wydawało nam się grzechem lekkim, w rzeczywistości miało cięższą materię... a to która to jest z tych dwóch sytuacji, weryfikuje się potem przy spowiedzi... dlatego też o tyle cenne jest stała spowiedź u jednego kapłana, wtedy on obserwując duszę jest w stanie lepiej to zweryfikować...


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#4 2013-10-12 09:39:30

Rita

Gość

Re: ważne

O, to-to, dobrze pisze siostrzyczka- należy podejść do kwestii grzechów ze zdrowym rozsądkiem i rozważyć to w swoim sumieniu, z poprawką na znajomość siebie, swojej tendencji albo do bagatelizowania grzechów, albo do ich wyolbrzymiania.

 

#5 2013-10-13 11:32:57

ministrantka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-22
Posty: 59
Punktów :   

Re: ważne

intheworld napisał:

Jutro ide do Kościoła a u spowiedzi byłam ponad tydzien temu i mam tylko 4 grzechy nie sa one ciezkie. Za kazdym razem gdy cos zlego komus zrobilam to przepraszalam.I modle sie codziennie. pytanie brzmi czy.moge jutfo przystapic do komuni??

Skoro piszesz, że nie są ciężkie, to czemu byś nie miała przystąpić do Komunii? Tylko popełnienie grzechu śmiertelnego (czyli świadomie, dobrowolnie i w rzeczy poważnej) wymaga przystąpienia najpierw do spowiedzi.

siostrzyczka napisał:

ostatnio jeden ksiądz powiedział mi, że powinniśmy ufać swojemu sumieniu i jeśli podpowiada nam, że coś co niby jest grzechem lekkim, jest nie do końca ok i nas męczy, to nie powinniśmy przystępować do Komunii...

No widzisz, a mnie uczono (i mój spowiednik też tak twierdzi), że jeśli jest wątpliwość, to nie może to być grzech śmiertelny, ponieważ ten wymaga świadomości, że popełniamy grzech śmiertelny.

Także faktycznie, w razie wątpliwości co do wagi grzechu ostatecznie zawsze należy rozstrzygać we własnym sumieniu, ewentualnie potwierdzać u spowiednika podczas sakramentu pokuty.

Natomiast Intheworld nie ma wątpliwości co do ciężkości grzechu (napisała, że nie są to grzechy ciężkie), zatem nie ma tu co rozstrzygać, tylko biec do Pana Jezusa i przyjmować Go w Komunii

Offline

 

#6 2013-10-14 10:39:07

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: ważne

ministrantka napisał:

No widzisz, a mnie uczono (i mój spowiednik też tak twierdzi), że jeśli jest wątpliwość, to nie może to być grzech śmiertelny, ponieważ ten wymaga świadomości, że popełniamy grzech śmiertelny.

Każdy grzech jest świadomy. Jeśli np. jesteś na spotkaniu i wychodząc z niego zabierzesz czyjś długopis i zorientujesz się dopiero po jakimś czasie to nie masz grzechu. Nie jest to kradzież bo zrobiłaś to nieświadomie.
Ale jeśli np. ktoś cie zapyta o której odjeżdża ten autobus, a ty powiesz, że za godzinę, mimo ze wiesz ze odjedzie za 10 minut to masz grzech.
I tu była kradzież, czyli grzech śmiertelny, a tu kłamstwo. Tylko że kradzież nie jest tutaj akurat grzechem bo jest nieświadoma, a kłamstwo było świadome.


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#7 2013-10-14 13:14:07

ministrantka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-22
Posty: 59
Punktów :   

Re: ważne

Nie zrozumiałaś mnie, nie pisałam o świadomości popełnienia grzechu, tylko o świadomości popełnienia grzechu śmiertelnego, czyli chodzi o to, by zdawać sobie sprawę, że to jest grzech śmiertelny. Grzech śmiertelny to całkowite odwrócenie się od Boga.

Ostatnio edytowany przez ministrantka (2013-10-14 13:21:10)

Offline

 

#8 2013-10-14 13:19:29

 hiacynta

Oazowiczka z powołaniem zakonnym..?

48250746
Zarejestrowany: 2013-08-04
Posty: 79
Punktów :   

Re: ważne

Zawsze trzeba też rozstrzygnąć ważność grzech- jak duże szkody on wywołał. Jeśli ktoś ma w miarę dobrze ukształtowane sumienie, to czuje od razu różnicę między grzechem ciężkim al. lekkim.


''Powierz Panu swą drogę i zaufaj Mu; On Sam będzie działał!'' Ps37,5

''Wszystkie Dzieła Boże dokonują się powoli i w bólu, ale potem są tym trwalsze i owocują tym wspanialej'' M.Teresa Gerhardinger- założycielka SSND

Offline

 

#9 2013-10-14 13:26:40

ministrantka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-22
Posty: 59
Punktów :   

Re: ważne

Otóż to, przy choć trochę "zadbanym" sumieniu nie da się "nie zauważyć" popełnienia grzechu śmiertelnego.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
HĂ´tels Blackheath