"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#141 2013-10-28 19:55:50

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Hebronka napisał:

poza tym jeszcze jedno mi się nasunęło - a w piątek po Bożym Ciele, kiedy trwa Oktawa - post obowiązuje?

jeśli Kamcia dobrze pamięta to nie, ale lepiej spytać władz wyższych hahah

co do pieśni to gdzieś CHYBA był wątek o tym


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#142 2013-10-28 20:52:04

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

w oktawie po Wielkanocy nie ma postu w piątek, więc wypada, że chyba w oktawie po Bożym Ciele też nie powinno być


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#143 2013-10-28 21:38:33

 Honorat

"Solus cum Deo solo"

8551550
Skąd: Duchowa Stolica Polski
Zarejestrowany: 2012-07-19
Posty: 1588
Punktów :   
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

A mnie się wydaje że w oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej post normalnie jest, ponieważ oktawę po Bożym Ciele  nie trzeba obchodzić i jest to tylko nasza tradycja.

Chociaż na 100% nie jestem pewny, bo pytałem się Księży i nie byli mi w stanie odpowiedzieć.


"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)

"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

http://honoratki.nazwa.pl/pl/images/foto/godecka.jpg

Offline

 

#144 2013-10-29 13:09:08

ministrantka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-22
Posty: 59
Punktów :   

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

siostrzyczka napisał:

w oktawie po Wielkanocy nie ma postu w piątek, więc wypada, że chyba w oktawie po Bożym Ciele też nie powinno być

To jednak co innego, Dni w Oktawie Wielkanocy mają taką samą rangę, co i największe uroczystości (m.in. Narodzenie Pańskie, Objawienie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Swiętego), jako ciekawostkę dodam, że są one w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych wyżej, niż Niedziele okresu Narodzenia Pańskiego i Okresu Zwykłego. Dlatego w Oktawie Wielkanocy nie może obowiązywać post. Natomiast dni oktawy po Bożym Ciele są według kalendarza liturgicznego dniami powszednimi Okresu Zwykłego, które postu nie znoszą.

W tym roku w piątek po Bożym Ciele wypadło święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ale święto nie znosi obowiązku "wstrzemięźliwości od spożywania mięsa", jedynie uroczystość:

KPK napisał:

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Offline

 

#145 2014-01-30 23:47:14

 Siasia

Kochająca Pana ♥

Zarejestrowany: 2010-05-18
Posty: 340
Punktów :   

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Jak jest z jedzeniem mięsa w piątki ? Jest to dobrowolne? Pytam, bo wolałabym się upewnić


Kochaj i rób, co chcesz

św. Augustyn

Offline

 

#146 2014-01-31 02:37:40

ministrantka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-22
Posty: 59
Punktów :   

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Siasia napisał:

Jak jest z jedzeniem mięsa w piątki ? Jest to dobrowolne? Pytam, bo wolałabym się upewnić

Czemu dobrowolne?
W poście powyżej zacytowałam KPK kan. 1251, tam jest wyraźnie podane, że wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać.
Jeszcze dobitniej zobowiązuje do tego następny kan. 1252: Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia..
Według kan. 1253 Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności, ale nasza Konferencja Episkopatu nie zastosowała takiego zastąpienia.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
naszepowolanie.pun.pl