"Furta"

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2013-12-22 16:29:24

terestynkaa

Gość

Wigilia w naszych rodzinach

A ja mam do Was pytanie i myślę, że bez sensu jest dodawać kolejny wątek, a mianowicie:
jak Wasza rodzina spędza Wigilię? Czy czytacie Ewangelię przed rozpoczęciem wieczerzy? I kto ją czyta? A modlitwa?
U mnie takiego zwyczaju nie ma, ale jak będę miała swoja rodzinę, to na pewno go zapoczątkuję

 

#2 2013-12-22 17:07:15

Rita

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

A ja jednak zrobiłam nowy wątek, bo temat ciekawy W ogóle można by sobie pogadać o zwyczajach świątecznych itp.
U mnie na początku jest Ewangelia, i obowiązkowo kolęda ,,Wśród nocnej ciszy"- 4 zwrotki (pewnie jakby było więcej, to byśmy śpiewali ile by ich nie było ), potem opłatek (w miarę sprawnie to idzie ) i potem jedzonko!

 

#3 2013-12-22 17:28:45

 Wirydiana

- moderator

7551960
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2011-08-28
Posty: 321
Punktów :   

Re: Wigilia w naszych rodzinach

U mnie identycznie jak u Rity tylko potem jeszcze prezenty i o północy wspólna pasterka koniecznie

Offline

 

#4 2013-12-22 18:33:51

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Wigilia w naszych rodzinach

u mnie co roku zwyczaje takie typowo chrześcijańskie tak stopniowo można powiedzieć ewoluują... tzn. kiedyś zawsze było tak, że dziadek brał talerzyk z opłatkiem, składał życzenia, każde brał po kawałku już ułamanym, zjadał i wszyscy siadali do ogólnego obżarstwa parę lat temu pojawiła się nowość, bo akurat rozdawali w parafii opłatki w kopertach i na kopercie było napisane, że trzeba odmówić modlitwę na rozpoczęcie wigilii, ale nie było komu tej modlitwy odmówić, więc ostatecznie na dyskusjach na ten temat się skończyło. Dwa lata temu był opłatek w kopercie z wydrukowaną modlitwą, więc została odczytana przez mojego dziadka. W zeszłym roku wyjątkowo wigilia była w domu moich rodziców, a nie dziadków, więc po konsultacjach ze mną jak to powinno wyglądać, była czytana Ewangelia i odmówiona modlitwa, było dzielenie się opłatkiem z życzeniami - każdy z każdym. W tym roku znowu wigilia jest standardowo u dziadków, więc zobaczymy co nowego czeka nas tym razem


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#5 2013-12-22 22:40:31

Rita

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

U mnie to czasem jest modlitwa a czasem nie ma w tym roku mam taką kartkę, gdzie jest wszystko napisane, co i jak, i w którym momencie, łącznie z przedrukiem Ewangelii, więc pewnie w tym roku będziemy się nią posiłkować, przynajmniej nie będzie marudzenia, że w Biblii literki są za małe

 

#6 2013-12-23 10:11:36

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Wigilia w naszych rodzinach

U mnie zapalenie świeczki, czytana Ewangelia, modlitwa, dzielenie się opłatkiem +życzenia, jedzonko + wspólne rozmowy, kolędowanie (ja gram na gitarze:D ), prezenty ( dla podtrzymania tradycji przychodzi przebieraniec z workiem jest wesoło, oglądanie prezentów= radocha o 24.00 Pasterka.


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#7 2013-12-23 10:33:20

terestynkaa

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

No skoro tak twierdzisz Rita )
W tym roku jestem na wiosce na święta i wiecie o której mam pasterkę? O 21! Poszaleli... Ale lepsze to niż nic

 

#8 2013-12-23 15:51:14

Rita

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

terestynkaa napisał:

W tym roku jestem na wiosce na święta i wiecie o której mam pasterkę? O 21! Poszaleli... Ale lepsze to niż nic

Ahahahahaha Ja pamietam jakiego szoku dostałam, jak mi znajomi mówili, że u nich rezurekcja jest o 8.00 U mnie jest o 6.00 i byłam naprawdę zdziwiona.
Ale tak myślę, że może pasterka tak wcześnie, bo ludzie jak idą na 24.00 to potem myślą, że nie muszą iść już w Boże Narodzenie do kościoła, bo już byli na pasterce

 

#9 2013-12-23 17:00:31

terestynkaa

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

Rita, a to właśnie przypadkiem tak nie jest, że jak się jest na 00:00 to nie trzeba iść następnego dnia, ale można? Ja byłam przekonana, że właśnie tak jest Jak dobrze, że jesteś

 

#10 2013-12-23 17:43:26

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Wigilia w naszych rodzinach

jasne, że pasterka "zwalnia" z Mszy Świętej w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, tak samo jak zwalnia każda Msza Święta po pierwszych nieszporach uroczystości... tak jak w każdą niedzielę "obowiązuje" Msza Święta wieczorna z soboty. Ja spotykam się często, że w parafiach są dwie pasterki np. o 22,00 i 24,00, ta druga to tak tradycyjnie, a pierwsza np. dla rodzin z dziećmi, albo dla tych, którzy jeszcze później wracają na noc gdzieś dalej do domów... a jak już się pojawił temat rezurekcji, to powiem, że u mnie jest jeszcze bardziej oryginalnie, bo zaczyna się bezpośrednio po Liturgii Wielkiej Soboty, czyli ok.24,00 ale to tak na marginesie, bo to nie ten okres liturgiczny


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#11 2013-12-23 18:26:03

Rita

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

Ale jak to
Ja myślałam całe życie tak jak piszecie, czyli jak byłam na pasterce, to rano nie szłam już do kościoła.
A w tamtym roku ksiądz wyraźnie powiedział, że w Boże Narodzenie (25.12) jest obowiązek bycia w kościele, bez względu na to, czy się było na pasterce, czy nie. I też byłam w szoku i pomyślałam sobie że przez 12 lat życia nie byłam w Boże Narodzenie w kościele
Czyli jak jest w końcu? Bo nie chcę siać zamętu

 

#12 2013-12-23 19:11:17

ministrantka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-22
Posty: 59
Punktów :   

Re: Wigilia w naszych rodzinach

Nasz ksiądz mówił na zbiórce, że jak będziemy na pasterce, to już nie mamy obowiązku przychodzić w Boże Narodzenie, ale bardzo nas zachęca  
A to, że Msza Wigilijna wypełnia obowiązek uczestniczenia we Mszy Uroczystości Narodzenia Pańskiego, rozstrzyga kanon 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
§ 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Czyli "łapie się" każda Pasterka, czy to o 19, czy o północy.

Offline

 

#13 2013-12-23 21:56:15

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Wigilia w naszych rodzinach

Jeśli ktoś jest na Pasterce, nie ma obowiązku być na Mszy św. w 1wszy dzień Świąt.
Ja z siostrą i tak wstajemy co roku i idziemy pośpiewać kolędy


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#14 2013-12-23 22:18:42

Rita

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

Oooo, no to zmienia postać rzeczy Dzięki za wyjaśnienia i konkret

 

#15 2013-12-24 11:57:30

terestynkaa

Gość

Re: Wigilia w naszych rodzinach

Ahahahah I wszystko jasne

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz hotels-world.pl